Navajanje psa na morje
Obvezna poletna dogodivščina je dopustovanje na morju in če gre tokrat z vami vaš najboljši prijatelj, ki bo morje in valove doživel prvič, vam bodo naslednji nasveti olajšali priprave ter navajanje psa na morje.
Prvi in najpomembnejši korak je izbira primernega kraja dopustovanja. Dobro se pozanimajte, kje so psi dobrodošli in na katerih obalah se lahko kopajo v morju. Na srečo je takih predelov iz leta v leto vedno več.
PRIPRAVA PRED ODHODOM
Pri potovanju s psom znotraj EU morate s seboj imeti njegov potni list. Preverite, da je cepljenje veljavno; pazite predvsem pri mladičkih, saj mora od prvega cepljenja preteči 21 dni, preden to postane veljavno.
Pripravite prvo pomoč oz. osnovne zdravstvene pripomočke, s katerim boste pomagali štirinožcu pri nezgodah : povoj, gazo, razkužilo, termometer, zaščita pred klopi, pripomoček za odstranjevanje klopov, zaščita za tačke, zaščita pred soncem, repelent za komarje – zaščita pred srčno glisto...
Za vsak slučaj se pozanimajte, kje je najbližja veterinarska ambulanta v kraju, kjer boste dopustovali.
POT DO MORJA
Daljša vožnja je za pse naporna, zato se večkrat ustavite in naredite postanek s krajšim sprehodom. Če pes vožnjo zelo težko prenaša, si lahko pomagate z naravnimi sredstvi za pomiritev (Anibio X Stress kapljice). Več o tem si lahko preberete tukaj.
Za prevoz psa boste potrebovali tudi varnostni pas (z oprsnico), mogoče tudi zaščitno mrežo, pregrinjalo za sedeže ali prtljažnik in transportni kovček - odvisno, kako se odločite prevažati psa.
NA MORJU
Če je kuža prvič na morju, začnite s privajanjem počasi. Zanj je to nepoznano okolje, mora se seznaniti z novimi zvoki morja, vonjavami in novo okolico. Izberite nekoliko samotnejši predel obale, kjer je voda plitva in brez valov. Stopite v vodo in skozi igro zvabite v vodo tudi njega, a naj si na začetku zmoči le tačke. Uporabite njegovo najljubšo igračo, žogo ali palico. Lahko jo vržete v vodo najprej blizu, postopoma pa nekoliko podaljšajte razdaljo.
Pomaga tudi družba psov, ki so radi v morju in že pogumno plavajo. Malček jih bo najprej opazoval, ko pa mu bo uspelo zbrati dovolj poguma, pa jim bo sledil. Če družbe psov ni v bližini, pa boste dovolj tudi vi – ponavadi psi splavajo, ker sledijo lastnikom.
Nekatere pasme psov obožujejo vodo in se plavati naučijo zelo hitro. Pri drugih pa to zna biti dolgotrajnejši proces. V tem primeru nikar ne bodite nepotrpežljivi in nikar ne silite psa v vodo, saj bo to imelo nasproten učinek. Pes na ta način lahko doživi šok in ga bo vode vedno strah.
V pomoč pri učenju plavanja bo tudi vaša roka, ki jo položite na njegov trebuh in ga pridržite na gladini vode. Pri pasmah, ki so nekoliko bolj okrogle, okorne, in načeloma nerade in težko plavajo, pa uporabite rešilni jopič, ki jim bo omogočil kratkotrajno namakanje v morju. Rešilni jopič pa obvezno uporabite pri vseh psih, ki jih vzamete s saboj na čoln ali jadrnico. V primeru, da bi padel v vodo, mu to lahko reši življenje.
Pozorni bodite, da ne bo pil slane vode, saj povzroča slabost, bruhanje in drisko. Vedno imejte svežo vodo za pitje s seboj. Lahko uporabite prenosno zložljivo posodo in prenosni napajalnik.
Poskrbite za zaščito pred soncem. Obstajajo sončne kreme za pse in čeprav se na prvi pogled zdijo nepotrebne, ni tako. Tudi pse lahko opeče sonce. Predvsem po ušesih, smrčku in okoli smrčka ter po trebuhu oziroma povsod, kjer niso dobro odlakani. Na te predeli nanesite zaščito in tudi zanj ob najmočnejšem soncu poiščemo senco. Pri ohlajanju mu lahko pomagamo tudi s hladilno blazino ali hladilnim ovratnikom.
Zaščitite pa tudi blazinice s kremo za tačke ali s pasjimi čevlji – tla se namreč poleti zelo segrejejo in lahko povzročijo opekline. Krema bo pomagala tudi proti razdraženosti zaradi soli. Več o zaščiti tačk, ki velja tudi poleti, si lahko preberete tukaj.
Po kopanju psa dobro stuširajte, da sperete pesek in morsko vodo, saj lahko drugače povzročata draženje. Dobro pa osušite tudi ušesa – najbolje, da jih obrišete z vato da preprečite infekcijo. S posebno tekočino za ušesa pa jih lahko zaščitite še preden greste na plažo.
Še nekaj nasvetov oz. opozoril - navajanje psa na morje:
- dve uri po hranjenju naj pes ne gre v vodo, da preprečite zasuk želodca
- pes naj ima identifikacijski obesek s telefonsko številko na ovratnici. Če se slučajno izgubi, vas bo najditelj lahko hitro kontaktiral
- preden greste na dopust se lahko s psom ustavite pri veterinarju, da bo preveril delovanje mikročipa
- na plaži morate za psom pobirati iztrebke, tudi v primeru, da so v vodi
- NIKOLI ne puščajte psa samega v avtu, saj se lahko v zelo kratkem času močno segreje in povzroči vročinski udar, zaradi katerega lahko pogine
Ob dobri pripavi in nekoliko pazljivosti bo vaš dopust veselo doživetje za vas in vaše pse.
Veliko morskih užitkov želimo vsem skupaj :)